Jak zkrášlit povrch stěn v interiéru

Nálepky na zeď

Povrchy stěn v interiéru bytu či domu se nemusí jen malovat, i když výmalba je klasickou úpravou a patrně nikdy nevyjde z módy. Existují také různé dekorativní povrchové úpravy, díky nimž bude interiér naprosto originální.

Tapety a bordury


Ať už máte jakýkoliv styl a vybavení bytu, tapety se vyrábí v tolika rozmanitých provedeních, že si vyberete vždy. Design tapet je zajímavý sám o sobě a kromě toho má tento povrch výhodu v zakrytí nedostatků zdi, což malba nedokáže. Navíc tapety tlumí hluk a omyvatelná varianta tapet je praktická. Existují i další různé druhy tapet – například minerální dekorační či textilní. V souvislosti s tapetami se používají ještě tzv. bordury, kterými se ukončuje linka, anebo se tapetovaná plocha předěluje.

Tvorba plastických efektů


Pokud chcete zvýraznit konkrétní stěnu, můžete díky plastickým stěrkám, hladítkům, mořským houbám, štětkám, válečkům a špachtlím vytvořit plastické efekty a ty poté ještě i různě upravovat včetně jejich barvy.

Benátský štuk imituje kámen či mramor


Benátský štuk je ztvrdlá směs vápence a prachu z drceného mramoru. Ve srovnání s přírodním kamenem jej můžete aplikovat i na stěny s nízkou hmotností, odolává vysoké vlhkosti, přímému styku s vodou a také plísním. Může vyplňovat stěnu kolem krbových kamen, prostory koupelny apod.

Co je fládrování


Jedná se o tradiční malířskou techniku, která vytváří imitaci dřeva. Aplikuje se na hladké povrchy a upravuje se lakem.

Lazury


Tato nátěrová hmota se nanáší na hlubší, strukturované podklady, na kterých nejlépe vynikne. Postupů nanášení lazury je více – štětečkem, hadříkem aj.

Dekorační malba na zdi


Dekorační malba na zdi vypadá jako živý obraz. Lze si vybrat přímo z motivů v katalogu, anebo přijít s vlastním nápadem. Do dětských pokojů se kupříkladu malují pohádkové postavičky, do obýváku abstraktní motivy atp.

Samolepky na zeď

Alternativou dekorační malby jsou samolepky na stěnu. Kvalitní samolepky vypadají jako obrázek a ani nepoznáte, že se jedná o samolepku. Taktéž lze přijít i s vlastním nápadem a nechat si udělat motiv na přání. 


Vyberte si svou samolepku na zeď


Další články