Spánek ovlivňuje spousta faktorů – i samotný interiér ložnice

Nálepky na zeď

Protože prospíme asi třetinu života, neměli bychom vybavení ložnice, jeho estetickou a funkční stránku rozhodně podceňovat. Nic člověka nedobije energií tak, jako právě kvalitní spánek. Aby se nám dobře usínalo a spalo, k tomu významným způsobem přispívá hned několik faktorů.

Ložnice – zóna klidu


Už při samotném projektovém plánování by se mělo vycházet z toho, že ložnice by měla být v klidné lokalitě domu. Člověk potřebuje ke spaní klid a hluk, přicházející například od dětí či z jiných místností, působí velmi rušivě. A málokdo má schopnost po vyrušení ihned zase usnout. Okna ložnice mají být směrována na klidnější stranu a v místnosti bychom měli eliminovat veškeré rušivé zvuky, což může pro někoho představovat i hlasitě tikající budík.

Budiž tma


Je známo, že organismus by měl odpočívat v absolutní tmě, protože při světle jsme jakoby pořád v pohotovosti. Na člověka působí neblaze také pouliční osvětlení, dopadající do ložnice, reklamní poutače i svit měsíce. Je tedy na místě opatřit si důkladné zastínění v podobě rolet a závěsů.

Správně orientovaná ložnice


Jistě to znáte z vlastní zkušenosti – když se probouzíte se slunečními paprsky, vstává se vám mnohem lépe než do šedivé tmy. Přírodní světlo je pro člověka zkrátka dodavatelem energie.

Výběr správné postele a zdravé matrace


Postel a matrace jsou pro zdravý spánek zcela zásadní. Ráno byste se měli probouzet odpočatí, a nikoliv rozlámaní. Postel a matrace by měly být přizpůsobeny nejenom vašemu vkusu, ale především vašim tělesným proporcím.

Doplňky dělají ložnici ložnicí


Právě doplňky mnohdy udělají z domu domov a platí to pro každou místnost v bytě. Na doplňcích je vidět náš vkus a kus z naší osobnosti. Každopádně se chceme obklopit tím, mezi čím se cítíme dobře.

Barvy do ložnice


Psychologii barev není radno podceňovat, protože vliv barev je prokázaný. Obecně platí, že do ložnice patří většinou tlumenější a uklidňující barvy. Ale co když máte rádi jasné barvy? V tom případě se můžete „vyřádit“ na doplňcích, například na lampičce, povlečení, polštářcích apod.


Vyberte si svou samolepku na zeď


Další články