Závěsy do oken

Nálepky na zeď

Okno sice nepotřebuje nutně jakékoliv dekorace, závěsy do oken ale mohou působit elegantně a navíc zakrýt výhled některým zvědavcům v ulici. Jak postupovat při výběru takovýchto závěsů a na co si případně dát pozor při jejich koupi?

Pokud je náš dům z kategorie těch starších a je převážně kamenný, je lepší si pořídit závěs z dvojitých látek, aby pomohl se zateplením. Kromě toho se zlepší akustika místností a závěsy dodají našemu interiéru na komfortu. Pokud máme na oknech instalovány horizontální žaluzie, i tehdy se hotové závěsy do oken více než hodí. Dáme si však dobrý pozor na to, aby těžké zimní závěsy nepřekrývaly radiátory, protože pak by nám pochopitelně bylo v té které místnosti poněkud chladno.

Při praní závěsů přidáme ještě jedno máchání navíc, na této části našeho interiéru totiž nesmí zbýt nejmenší stopy po pracím prostředku a kromě toho by mohly závěsy vyblednout a působit poněkud zastarale. Mezi praním je vhodné závěsy i vysávat, to kvůli částečkám prachu, které by se mohly zachytávat do tkaniny. Pokud to úprava textilií dovolí, můžeme závěsy po praní i vyžehlit. Pokud žijeme v trochu vlhčím prostředí nebo tam, kde se pravidelně kouří a vaří, měli bychom pravidelně větrat. Závěsy vytáhneme z okna klidně i na několik hodin a necháme je trochu pobývat na čerstvém vzduchu. Nemusíme se bát, něco podobného jim může jen prospět i v sychravých podzimních dnech.

Pokud dbáme spíše na eleganci než ryzí účelnost, určitě nás budou v případě závěsů do oken zajímat spíše dekorační prvky, jako jsou bordury, spony nebo řasící stuhy. V případě, že si přejeme do našich oken luxusnější závěsy, volíme ty, které jsou vyrobené v cizině, zejména ty italské, španělské nebo třeba německé, které se vyrábějí z velmi drahých látek.Závěsy do oken se často vyrábějí hlavně z přírodních materiálů, jako je bavlna, len nebo hedvábí, ale i z umělých vláken (polyester či akryl).Jaké tkaniny se používají na ty luxusnější kousky? Zejména to je Brokát, který se kromě závěsů do oken hodí i na postelové baldachýny, dále můžeme zmínit Damašek nebo hedvábnou tkaninu zvanou Šantung. Elegantní "vrásky" dodá našim závěsům materiál zvaný Cresh, který se pro svou úpravu při výrobě vůbec nemusí žehlit.


Vyberte si svou samolepku na zeď


Další články